T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

26/09/2018

BASIN BİLDİRİSİ


BASIN BİLDİRİSİ

20.07.2018 tarihinde saat 10:30’da Doç.Dr. AytekinKaymakcı,çocuk cerrahisi polikliniğinde hasta muayene ederken, kapıda sıra bekleyen hasta yakınlarının kendi aralarındaki sıra kavgasına müdahil olup sırası gelmemiş olan hasta yakınlarına sırayla muayeneye yaptıklarını ifade etmiştir. Bir hasta yakının kavgayı devam ettirmesi sonrasında kendisine hakaret ve tehditte bulunulmuş,daha sonra ani bir saldırı ile  hastanın yakını tarafıncayabancı bir cisim kullanılarak darp edilmiştir. Alnında dikiş gerektirecek yara, yüzünde ve göz çevresinde cilt lezyonları ve morluklar oluşmuş, kafa travması geçirmiştir.Bilgisayarlı Tomografi çekilmiş, gerekli tedavisi yapılarak beyin cerrahi servisine yatırılmış vemüşahade altına alınmıştır. Takip ve tedavisi devam etmektedir.

Özverili bir şekilde, çocuklar için yılların tecrübesiyle polikliniğinde hastalara muayene hizmeti veren hocamıza yapılan bu çirkin ve menfur saldırı, günde binlerce hastaya poliklinik, acil poliklinik ve ameliyat hizmeti sunan tüm personelimizin şevkini ve moralini altüst etmiştir. 
Ülkemizde sağlıkçılara yönelik olarak her gün yenileri eklenen insafsız ve akıl tutulması haline gelen şiddet vakalarının yeni bir örneğinin kurbanı olan değerli hocamıza yapılan bu insafsız ve hain saldırıyıtümvicdanımızlakınıyoruz.

Doç Dr. Aytekin Kaymakcı hocamıza yapılan bu saldırı nedeni ile canımız yandı, gönlümüz kırıldı, mesleki aşkımız ve şevkimiz ciddi yara aldı.

Devlet büyüklerimizin de ifade ettiği üzere sağlıkçılara yapılan saldırıların halkın sağlık hizmetine ulaşmasına yapılan terörizm saldırısı olduğunun bilinerek, engellenmesi için ivedi sosyolojik ve yasal düzenlemelerin yapılması içinçağrımızı arz ediyoruz.

Yaşanan bu vahim saldırı ile ilgili olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüze ve Yargı Makamlarına durum arz edilerek idari ve hukuki süreç başlatılmış olup, süreç yakinen takip edilecektir.

                                                                                                                                                                    Doç.Dr.Necdet SAĞLAM

                                                                                                                                                                        Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi