Organ Nakli Merkezleri - Karaciğer Nakil Merkezi
13 Temmuz 2021

           

HASTANEMİZDE KARACİĞER  NAKİL  MERKEZİ

Hastanemizde, 2017 yılı kasım ayında organ nakli ruhsatını alan karaciğer nakil ekibimiz, ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmiş ve hastalarımız şifa ile taburcu edilmiştir.
Ülkemiz ve hastanemiz adına gurur verici bu büyük operasyonların  gerçekleşmesinde sorumluluk alan, destek veren ve emeği geçen tüm çalışanlarımızla birlikte ülke ve dünya çapında önde gelen merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

KARACİĞER  NAKLİ NEDİR

Karaciğer  nakli,  tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören karaciğerin  yerine, canlı veya kadavra bağışçıdan alınan yeni, sağlam karaciğerin nakledilerek  hastanın tedavi edilmesi işlemidir.

KADAVRA BAĞIŞÇI VE CANLI BAĞIŞÇI NEDİR

Nakledilecek karaciğerin temini için 2 yol mevcuttur.

birincisi  beyin ölümü gerçekleşmiş tıbben ölü kabul edilen kişilerin organlarını bağışlaması yoluyla karaciğerin temin edildiği kadavra bağışı, ikincisi ve ülkemizde en sık yapılanı hastaların akrabalarının ya da yakınlarının karaciğerlerinin bir kısmını bağışlamasıyla gerçekleştirilen canlı bağışçıdan diğer ismiyle akrabadan karaciğer nakli.

kadavra bağışı istediğimiz yol.kadavradan bağış az olduğundan  mecburiyetten canlı yapılıyor.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN 2 DAKİKANIZI AYIRMANIZ YETERLİ

18 yaşını doldurmuş ve akli melekelere sahip her birey kendi isteği ile bağışta bulunabilir. Eğer bir kişi organ bağışında bulunmak istiyorsa eğitim ve araştırma hastanelerine, organ nakli yapan tüm kamu ve özel hastanelerin organ nakil koordinatörlerine başvurabilir. Organ bağışı yapmak için iki şahit huzurunda bir form doldurulması yeterlidir. Kişi hayattayken organlarını bağışladığı için kendisine bunu ibraz eden bir kart verilir. Daha sonra bu veriler Sağlık Bakanlığı’nın sistemine kaydedilmektedir. Organ bağışından vazgeçilmesi durumunda aileye bildirilmesi ya da Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemi'nden kaydını sildirmesi yeterlidir.

KİMLER CANLI BAĞIŞÇI  OLABİLİR

Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar canlı bağışçı  olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba olmayan hasta yakınları da (aile dostu, yakın  arkadaş vb. ) canlı bağışçı olabilmektedir.nadir olarak karşılaşılan istisnai bir durumda çapraz nakildir. Canlı bağışçıları  olan fakat bağışçılarının  kan grupları  kendilerine  uymayan iki ayrı hastanın bağışçılarının değiştirilmesi  işlemidir.