Ultrason-Ultrason Doppler (USG-USG Doppler)
10 Ağustos 2022

Ultrason (USG) nedir?    r_video.PNG

İç organların kulağın işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgaları yardımı ile görüntülerinin elde edildiği bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Ultrasonda radyasyon riski yoktur. Bu nedenle başta gebelerde ve bebeklerde olmak üzere rahatlıkla kullanılabilir ve güvenlidir.

Ultrason (USG)nin kullanım alanları nelerdir?    r_video.PNG

Ultrasonografi çoğunlukla karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, mesane, prostat bezi, yumurtalıklar ve rahim gibi karın içi organların görüntülenmesi için kullanılır. Bunun dışında vücutta ses dalgalarının geçişine hava ve kemik engeli olmayan tüm organ ve anatomik yapılarla ilişkili rahatsızlıkların teşhisinde de sıklıkla kullanılmaktadır (Tiroid bezi, meme, testis, kas ve tendonlar, yumuşak doku, tükrük bezleri, yeni doğan döneminde kalça ve beyin gibi). Bir diğer önemli kullanım alanı da suyla dolu bir ortamda bulunması dolayısıyla ultrasonografi için ideal fiziksel koşulları sunan fetüsün gelişiminin takip edilip olası hastalıklarının tanısının konulduğu gebelik dönemindeki obstetrik uygulamalardır.

Doppler-USG (Doppler-Ultrason) nedir?    r_video.PNG

İleri bir ultrason uygulaması olan Doppler Ultrasonografi halk arasında “Renkli Ultrason” olarak bilinen yöntemdir.  Zaman zaman “Renkli Doppler USG” diye de tanımlanmaktadır. Doppler Ultrasonografi incelemesi ile kol ve bacak damarları karaciğeri besleyen damarlar, böbreği besleyen damarlar, boyun damarları, gebelerde anneye ve fetüse ait damarlar, erkeklerde testislerin toplardamarları, gözü besleyen damarlar ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damar yapısı incelenebilir.

Ultrasonun (USG) ya da Doppler-USG (Doppler-Ultrason)un yan etkileri var mıdır?     r_video.PNG

Ultrasonografi incelemesi, radyasyon içermeyen bir tanı yöntemidir. Sadece ultrason enerjisi (yüksek frekanslı ses) kullanılır. Bugüne kadar gebelikte ve diğer incelemelerde, göz ardı edilebilen minimal düzeyde ısı artışı dışında bilinen bir yan etkisi yoktur. Ultrasonografi güvenilir bir görüntüleme yöntemidir.

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) hastanenizde nerede yapılmaktadır?    r_video.PNG

Hastane geneli bütün polikliniklerden istenilen USG ve Doppler tetkikleri Ana bina 0. katta Radyoloji Kliniği içerisinde gerçekleştirilmektedir. 18 yaş altı çocuklar için USG ve doppler USG işlemleri Kadın Doğum ve Çocuk binası giriş kat Görüntüleme Merkezi içerisinde yapılmaktadır. Hastanemizde Meme USG sadece Kadın Doğum ve Çocuk binası giriş kat Görüntüleme Merkezi içerisinde yapılmaktadır.

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) randevu işlemleri nasıldır?    r_video.PNG

Yetişkin hastalarımız için hastane geneli bütün polikliniklerden ve Kadın doğum polikliniklerinden istenilen USG ve USG-Doppler tetkikleri Ana bina 0. katta Radyoloji kliniği içerisinde gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız muayene olduktan sonra Ana bina 0. Katta Radyoloji sekreterliğine başvurarak randevu alacaklardır. Verilen barkodun üzerinde randevu tarihi, saati, işlemin yapılacağı oda, işlemin adı ve nasıl hazırlanması gerektiği yazılmaktadır. Hastalarımızın bu barkodu dikkatlice okuyup, çekim gününe kadar  muhafaza etmeleri gerekmektedir.

18 yaş altı çocuklar için Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) işlemleri Kadın Doğum ve Çocuk binası giriş kat Görüntüleme Merkezi Radyoloji Kliniği içerisinde gerçekleşmektedir. 

Hastanemizde yetişkin ve çocuk Meme USG sadece Kadın Doğum ve Çocuk binası giriş kat Görüntüleme Merkezi Radyoloji Kliniği içerisinde yapılmaktadır.

Gebe hastalarımız için Obstetrik Ultrasonun (USG)  işlemleri Kadın Doğum (Jinekoloji) doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Yatan Hastalarımızın Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) tetkik randevu işlemleri, ilgili doktoru tarafından ayarlanmaktadır.

Hastanenizde ne tür Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) tetkikleri yapılmaktadır?    r_video.PNG

Hastanemizde yapılan başlıca USG işlemleri şunlardır:

 • Tiroid USG
 • Abdomen (Tüm Batın) USG
 • Üst Batın USG
 • Alt Batın-Pelvik USG
 • Üriner USG
 • Yüzeyel USG
 • Trans-fontanel USG
 • Meme USG
 • Kalça USG

Hastanemizde yapılan başlıca Doppler USG işlemleri şunlardır:

 • Alt ekstremite arter-venöz Doppler USG
 • Üst ekstremite arter-venöz Doppler USG
 • Pelvik Renkli Doppler USG
 • Karotis Doppler USG
 • Abdominal aorta Doppler USG
 • Renal  Renkli Doppler USG
 • Boyun Doppler USG

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) çektirmek için randevuya gelmeden önce nasıl hazırlanmalıyım?    r_video.PNG

 • Tüm Batın :

İstisnai özel durumlar dışında erişkinlerde 8 saat açlık süresi gereklidir. Çocuk hastalarda bahsi geçen açlık süresinin ilk 1 yaş için emzirme süresi kadar, 5 yaşına kadar çocuklarda 4 saat, 10 yaşına kadar olanlarda 6 saat olması sağlıklı bir inceleme için önemlidir. Aç duramayan çocuklar için USG çekimi yapılabilmektedir. Su içerek idrara sıkışık olmalıdır. Ayrıca mesanenin dolu olması, kadın hastalarda yumurtalıklar ve rahim incelemeleri ile erkek hastalarda prostat bezinin incelemesi için gereklidir.

 • Üst Batın :

Hastanın en az 8 saat aç olması istenir.

 • Üriner USG :

Hastanın işlemden önce 1 lt kadar su içilerek idrara sıkışık olması istenir.

 • Pelvik Doppler- subrapubik USG  :

Hastanın işlemden önce 1 lt kadar su içilerek idrara sıkışık olması istenir.

 • Portal Ven Doppler USG:

Randevudan 3 gün önce doktorunuzun yazmış olduğu gaz giderici Metsil ilacını reçeteye göre kullanmanız gerekmektedir. Gaz yapıcı gıdalardan uzak durmalı, işlem saatinde en az 8 saat aç olarak gelmeniz gerekmektedir.

 • Renal Doppler USG:

Randevudan 3 gün önce doktorunuzun yazmış olduğu gaz giderici Metsil ilacını reçeteye göre kullanmanız gerekmektedir. Gaz yapıcı gıdalardan uzak durmalı, işlem saatinde en az 8 saat aç olarak gelmeniz gerekmektedir.

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) nasıl çekilir?    r_video.PNG

Hasta özel durumlar dışında muayene masasına sırtüstü yatar. Cihazın “prob” adı verilen parçası ile ilgili bölgeye cilt üzerinden inceleme yapılır. Cilt üzerine ses dalgalarının geçişini kolaylaştıracak olan su bazlı jel sürülür. Çoğunlukla su bazlı olan jel, vücut ile prob arasında hava olmamasını ve gönderilen ses dalgalarının daha derin dokulara ulaşmasını sağlar. Özellikli USG ve Doppler-USG uygulamaları olan endokaviter incelemeler, yemek borusu, makat ve vajina içerisine yerleştirilen özel dizayn problar ile gerçekleştirilen tetkiklerdir. Bazı incelemelerde hastadan nefesini tutması, ıkınması ya da belli pozisyonlar alması istenebilir. Özellikle trans-fontanal USG çekimlerinde bebeğin kafatasının bıngıldak bölgesinden çekim yapılmaktadır. Kalça USG için belirlenen haftayı doldurmayan bebeklerde kalça USG işlemi gerçekleştirilememektedir.

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) işlemi ne kadar sürmektedir?    r_video.PNG

Ultrasonografi tetkik süresi incelenen bölgeye, hastaya, cihaza ve hastalığa bağlı olarak 5-6 dakikadan yarım saate kadar değişkenlik gösterebilir. USG-Doppler süresi USG den daha uzun sürmekle beraber incelenen bölgeye, hastaya, cihaza ve hastalığa bağlı olarak 10 dakikadan yarım saate kadar değişkenlik gösterebilir.

Ultrasonun (USG) ve Doppler-USG (Doppler-Ultrason) çektirdikten sonra sonuçları ne zaman alırım?    r_video.PNG

Çekim yapıldıktan hemen sonra analiz sonuçları hastane sistemine yüklenecektir. Ayrıca işlemi yapan Radyoloji uzmanı tarafından inceleme esnasındaki bulguları içeren bir rapor düzenlenerek verilecektir. Arzu edildiği takdirde hastalarımız  e-nabız  şifresiyle evdeki bilgisayarlardan ya da cep telefonlarından kendi sonuçlarına ulaşabilecek ve kendi cihazlarına görüntü ile raporlarını indirebilecektir.