Panaromik (Diş)
27 Eylül 2022

Panaromik Röntgen nedir?   r_video.PNG

Panoramik röntgen, tüm dişlerin, çenenin, dişler ve çenede ki birçok problemin tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmidir ve tüm ağızın tek bir görüntüsünü verir. Bu görüntü üst ve alt çeneleri, eklemleri, tüm dişleri hatta burun ve sinüs boşluklarını içerir. 

Panaromik röntgen neden gereklidir?  r_video.PNG  

Panoramik röntgen filmleri, tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir. Panoramik röntgene, çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumların teşhisinde ihtiyaç duyulur. Çene ve dişlerle ilgili cerrahi müdahalelerden önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi yapılacak alanı geniş bir biçimde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır. 

Hastanenizde panaromik röntgen çekimi yapılan alanlar nerededir?  r_video.PNG 

Hastanemize bağlı Kezban Esat Diş Polikliniğinde bulunmaktadır.

Panaromik röntgen çektirmek için ne yapmalıyım?  r_video.PNG 

Muayene olduğunuz doktor bilgisayar üzerinden röntgen talebi yaptıktan sonra Panaromik röntgen sekreterliğine gelerek kayıt yaptırmak gerekmektedir. Sıranız geldiğinde, röntgen odasına alınacaksınız.

Panaromik röntgen nasıl yapılmaktadır?   r_video.PNG 

İşlem ayakta gerçekleştirilmektedir. Gelişmiş cihazlarda sadece 5-10 saniye süren bu işlem sırasında panoramik röntgen cihazı başınızın etrafında 180 derece dönmektedir. Bu işlem esnasında dilin üst damağa yapıştırılması önerilir. Süreç içerisinde başın hareket etmemesi gerekmektedir.

Panaromik röntgen çektirdikten sonra sonuçları ne zaman alırım?   r_video.PNG

Çekim yapıldıktan hemen sonra görüntüler hastane bilgisayar sistemine (HIS) yüklenecektir. Arzu edildiği takdirde hastalarımız   e-nabız  Şifresiyle evdeki bilgisayarlardan ya da cep telefonlarından kendi sonuçlarına ulaşabilecek ve kendi cihazlarına görüntü ile raporlarını indirebilecektir.