Nütrisyon Polikliniği
03 Mart 2022

BESLENME VE MALNÜTRİSYON NEDİR ?

Beslenme (nütrisyon) kişinin sağlığını koruyacak şekilde yeterli kalori ve protein alımı ile gerçekleşir. Büyüme dönemi, hastalıklar (kanserler, büyük cerrahi ameliyatlar), gebelik gibi dönemlerde vücudun beslenme ihtiyacı artmaktadır. Neticede kişi vücudunun beslenme ihtiyacını karşılayamıyor ve bunun sonucunda kilo kaybediyorsa bu durum “malnütrisyon” yani yetersiz beslenme olarak adlandırılmaktadır.

Hastanelerimizde gördüğümüz hastalar dikkate alınırsa malnütrisyon en çok kanser hastalarında (özellikle kemoterapi alan yada ameliyat geçiren hastalarda), demans-alzheimer-inme gibi nörolojik rahatsızlığı olan hastalarda ve bunun yanında ileri yaşta birkaç kronik hastalığın bir arada olduğu hastalarda görülmektedir.

Bu şekilde malnütrisyonu olan hastalar; içebilirlerse ağızdan, eğer bu mümkün değilse burundan ya da mideden tüp yardımı ile beslendiklerinde yara iyileşmeleri daha iyi olmakta, bir kanser mevcutsa tedaviye yanıt daha iyi olmakta ya da ileri yaştaki bir hasta ise geçirilen enfeksiyon ve benzeri hastalıkları atlatıp normal hayatlarına dönmeleri çok daha kolay olmaktadır.

Eğer siz veya bir yakınınız bu şekilde bir hastalık sahibi ise, iştah kaybı, yiyememe ve neticede kilo verme durumu söz konusu ise hastanemizde yeni açmış olduğumuz “Nütrisyon Polikliniğimizden” randevu alabilir ya da hastanemizde takip olduğunuz hekiminizden bu konuda yönlendirme isteyebilirsiniz.

Ocak ayı itibariyle başladığımız Nütrisyon (beslenme) polikliniğimiz Onkoloji binası 3. katta tünelin hemen çıkışında soldaki odada hizmet vermektedir. Bu poliklinik hizmetinin yürütülmesinde hastanemiz “Nütrisyon Timi” ekibinden Uzm. Dr. Ekmel Burak ÖZŞENEL, Uzm. Hemşire Güldan KAHVECİ ve Uzm. Diyetisyen Yıldız PEKCİOĞLU görev almaktadır.

Randevumuz MHRS sistemine açık olmayıp hastanemiz santralinden iç hat numaramızı saat 08-10 arasında bağlatarak ya da hastanemizin herhangi bir polikliniğinden takipli iseniz hekiminizin yapacağı yönlendirme ile tarafımıza randevu alabilirsiniz.

İrtibat ve randevu için:

Güldan Hemşire - İç hat no: 2384 (santral: 0216 632 1818)