Kardiyoloji
03 Ekim 2023


 DSC_0111.JPG

                                                                    

 
                                                                                                                                                                    Kardiyoloji


        Kardiyoloji Kliniği ve 3. Düzey Koroner Yoğun Bakım  Ünitemiz 1 Profesör 1 Doçent 9 Kardiyoloji Uzman Hekim 1 sorumlu hemşire 15 hemşire ve 5 Sekreter ile hizmet vermektedir. Kardiyoloji kliniğimiz 21 yatak  Koroner Yoğun Bakım Ünitemizde 6 yatak mevcuttur.
        Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Kardiyoloji önceleri iç hastalıklarının (dahiliye) bir alt dalı iken günümüzde ayrı bir ana bilim dalı olarak çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalar ile biriken bilgi birikimi ve gelişen yeni teknolojiler diğer araştırmalı ve/veya uygulamalı bilim dallarında olduğu gibi kardiyoloji alanında da büyük gelişmeler olmasını ve alt bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kardiyoloji son 30-40 yıl içerisinde tahminlerin öteside bir gelişme sağlamıştır ve bu gelişmeler artarak devam etmiştir.

Türkiye’ye yılda 200 bin kişi, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor.Yalnızca ileri yaş hastalığı olmaktan çıkan kalp sorunları, genç yaşlarda da hızla artıyor.Çoğu kez ölüm sebebi olarak nitelendirilen "kalp krizi" tanımlaması kısmen doğrudur.Kalbi besleyen damarlarda (koroner damarlar) meydana gelen ani tıkanma yani kalp krizi,gerçekten de ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıkları içinde %75-80 oranı ile başı çeker.Kalple ilgili ölümlerin büyük kısmını oluşturan koroner kalp hastalığı, aynı zamanda tüm dünyada ölümlerin en önde gelen sebebidir.Koroner kalp hastalığının önlenmesi,bu arada bu rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçilmesi, hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına bağlıdır.Kalp damarlarında daralma ve tıkanmaya yol açan birçok neden arasında en önemlileri;

* Sigara 
* Hipertansiyon 
* Şeker hastalığı 
* Kolesterol yüksekliği 
* AİLESİNDE erken yaşlarda ortaya çıkan koroner damar hastalığı öyküsünün olmasıdır.

Kardiyoloji Bölümlerinde koroner arter hastalığı dışında tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar başlıca :

- Kalp Yetmezliği 
- Kalp Ritm ve İleti Bozuklukları 
- Kalp Kapak Hastalıkları 
- Periferik Damar Hastalıkları
- Aort Damarı Hastalıkları
- Hipertansiyon 
- Hiperkolesterolemi 
- Doğumsal kalp hastalıkları

Koroner kalp hastalığının tanısındaki en önemli testlerden birisi egzersiz testidir.İstirahat halinde çekilen elektrokardiyogramlar bazen gerekli olan bilgileri sağlamayabilir. Bu nedenle bazı hastalara efor yaptırılarak EKG kaydı alınır; ve bu teste "egzersiz testi "denir. Bu testin invazif olmayışı, komplikasyon riskinin düşüklüğü, dinamik,kolay uygulanabilir ve tekrarlanabilir olması gibi avantajları egzersiz testinin klinik kardiyolojide en çok uygulanan testler arasında yer almasına neden olmuştur.Hastaya egzersiz yada koşu bandında veya bisiklet üzerinde yaptırılabilir.En sık kullanılan yöntem treadmill (koşu bandı) yöntemidir.

Ekokardiografi ses dalgalarının kullanılarak kalp ve kan damarlarının görüntülenmesidir.Vücuda bir cihaz cihaz yerleştirilmediğinden “kansız” bir yöntemdir. Ekokardiografi ile kalp hareketleri çeşitli açılardan görüntülenir.Aynı zamanda Doppler ve renkli akım yöntemleri ile kan akımına ait ölçümler yapılır.Kalp kasının hareketleri değerlendirilerek kalbin pompalama gücü ölçülür.Burada saptanan bir bozulma kalp krizinin habercisi olabilir. Ancak hava ses dalgalarının iletimin bozduğu için bazı hastalarda, özellikle akciğer hastalığı olan kişilerde görüntü kalitesi iyi olmayabilir.

 

Eğitim ve İdari Sorumlusu

- PROF. DR. CİHANGİR UYAN (Eğitim ve İdari Sorumlusu)

·         PROF. DR. CİHANGİR UYAN

·         DOÇ. DR. NURAN GÜNAY

·         DOÇ. DR. CENGİZ ŞABANOĞLU

·         UZM.DR ABDULLAH ORÇUN ÖNER

·         UZM.DR. BURAK ÖZTÜRKERİ

·         UZM. DR. MUHAMMED BAHADIR OMAR

·         UZM.DR. EMRE EYNEL

·         UZM.DR. SİNAN SAYMAZ

·         UZM.DR. AYLİN ŞAFAK ARSLANHAN