Onkoloji Hizmetleri
01 Mart 2022

        

        DSC_0023.JPG

                                                                                 TIBBİ ONKOLOJİ

 

Kanser, dünyada ve Türkiye’de sıklığı giderek artan önemli bir sağlık ve yaşam sorunudur. Yaşamı tehdit eden hastalıklar arasında, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde en sık görülen kanserler kadınlarda; meme, tiroit, bağırsak, rahim ve akciğer; erkeklerde ise akciğer, prostat, bağırsak, mesane ve mide kanserleridir.

 

Kanserin tanı ve tedavisi, birçok uzmanlık dalının işbirliği ile multidisipliner olarak gerçekleştirilmelidir. Bu uzmanlık dallarından biri olan Tıbbi Onkoloji, kanserin ilaçla tedavisi anlamına gelen kemoterapi, hedefe yönelik tedavi, immunoterapi ve endokrin tedavi uygulamaları ile ilgilenmektedir. Kanser tedavisinde kemoterapiler, hedefe yönelik akıllı ilaç ve moleküller, hormonoterapi ve immünoterapiler ile biyolojik tedaviler gerçekleştirilmektedir.

 

Tedavilerin genel etki mekanizmaları:

Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

İmmunoterapi ve benzeri tedaviler, tümör hücrelerini kontrol etmek için vücudun bağışıklık sistemi bileşenlerini tümör hücrelerine karşı harekete geçirmeyi amaçlar.

Hedefe yönelik tedaviler, kanserin oluşmasına veya büyümesine neden olan bozuklukları bloke etmek için uygulanan tedavilerdir.

Endokrin tedaviler, tümör hücrelerinin bölünebilmesi ve yaşayabilmesi için gerekli bazı hormonları (östrojen, testesteron gibi) azaltmayı amaçlayan tedavilerdir.

TEDAVİ EDİLEN KANSER TÜRLERİ

 

-Baş-boyun kanserleri

-Beyin tümörleri

-Akciğer kanseri

-Meme kanseri

-Mide yemek borusu kanserleri

-Pankreas, karaciğer ve safra yolları kanserleri

-Bağırsak kanseri

-Cilt kanseri

-Kemik tümörleri

-Böbrek ve idrar yolları kanserleri

-Prostat kanseri

-Yumuşak doku kanserleri

-Yumurtalık ve rahim kanserleri

 

-Merkezimizde 75 koltuklu kemoterapi ünitesi bulunmaktadır. 4 tıbbi onkoloji uzmanı, 9 hemşire,  4 tıbbi sekreter, 1 arşiv sorumlusu, 2 personel görev yapmaktadır.İDARİ SORUMLU 

- DOÇ.DR. MELİKE ÖZÇELİK

UZMAN HEKİMLERİMİZ

MelikeÖzçelikDoçent DoktorEğitim Görevlisi (Yan Dal)Klinik İdari Görevlisi
AbdilkerimOymanYan Dal UzmanYan Dal Uzman 
İbrahimÇilYan Dal UzmanYan Dal Uzman 
BuşraNiğdelioğluYan Dal UzmanYan Dal Uzman 

  • DSC_0014.JPG
  • DSC_0015.JPG
  • DSC_0017.JPG
  • DSC_0022.JPG