Çocuk Gastroenterolojisi
08 Eylül 2022

                                                   


                                                                       ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ KLİNİĞİ:

Çocuk Gastroenteroloji Bölümümüz, Çocuklardaki sindirim sistemi, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının yanı sıra çocuk beslenmesi ve beslenme bozuklukları konularında da tanı, takip ve tedavi hizmeti vermekte olup, yıllık ortalama 5200 poliklinik ve 600 endoskopi sayısıyla İstanbul’da büyük bir merkez olma özelliğini korumaktadır. Diğer yandan Tıp Eğitimi konusunda, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bünyesinde eğitim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Kliniğimizde, 1 Profesör, 1 Uzman, 6 yan dal asitstanı, 2 Endoskopi hemşiresi, 1 sekreter ve 1 personel hizmet vermekte olup, yatırılan hastalar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği içerisindeki Çocuk Gastroenteroloji servisinde takip edilmektedir. Çocuk Gastroenteroloji servisinde yıllık olarak yaklaşık 300-500 hasta yatırılarak takip ve tedavi görmektedir.

Kliniğin İlgilendiği Alanlar:

  • Endoskopi işlemleri:
    • Özofagoskopi, gastroskopi, duodenoskopi + biyopsi, Kolonoskopi + biyopsi
    • Polipektomi
    • Perkütan Endoskopik Gastrostomi
    • Özofagus Varis Ligasyon ve skleroterapisi

 

Endoskopi: Sindirim sistemiyle ilgili iç organların kamera içeren bir fiberoptik cihazla incelenmesi ve gereğinde tedavi edilmesi imkanı sunan girişimsel bir işlemdir. Üst gastrointestinal sistem (ağız, özofagus, mide, duodenum ve üst jejunum) üst endoskopi, yani özofagoskopi, gastroskopi ve duodenoskopi ile inceleneirken; alt gastrointestinal sistem (terminal ileum ve kolon) alt endoskopi yani kolonoskopi ile incelenir. Günümüzde bu işlemler aileler tarafından zor gibi görülse de bebeklere bile düşük bir risk oranıyla uygulanabilmektedir. 

 


İdari ve Eğitim Sorumlusu

- Doç. Dr. Nelgin GERENLİ 

Asistan Doktorlarımız 

 

As.Dr.

Işıl

İnan Erdoğan

Yan Dal Asistan

As.Dr.

Duygu

Sömen Bayoğlu

Yan Dal Asistan

As.Dr.

Emine

Kocamaz

Yan Dal Asistan

As.Dr.

Tuğçe

İbiş

Yan Dal Asistan