Algoloji
02 Aralık 2020

 Algoloji polikliniği Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2017 yılında açılmıştır. Bu tarihten itibaren kronik ağrı hastalarının tedavisi sürdürülmektedir. 

Algoloji  bölümü, her türlü kronik  ağrının yanı sıra, sebebi bulunamayan şiddetli ağrıların tanı ve tedavisi ile uğraşan bir bilim dalıdır. Kanser ağrısı, baş ağrıları, yüz ağrıları-nevraljiler, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, zona ağrıları, diz cerrahisi uygulanamayan hastaların diz ağrısı tedavisi,el bileğinde karpal tünel sendromu gibi kronik ağrılar bu bölümde tedavi edilmektedir. Algoloji birimi ayaktan hastalara poliklinik hizmeti yanında, hastanede çeşitli kliniklerde yatan hastalar için konsultasyon hizmeti de vermektedir.

Kronik ağrısı olan hastaların tedavileri ilaçla ve/veya ilaç dışı girişimsel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.  Ağrı kişisel bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Bu nedenle tedaviler her hasta için yapılan ayrıntılı muayeneler sonrası kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Kronik  ağrı tedavisi multidisipliner yaklaşımı gerektirir. Bu nedenle gerekli olan hallerde farklı branşların hekimleri de yakın işbirliği içinde görüşleri alınarak tedavi düzenlenir.

Girişimsel işlemler günübirlik olarak gerçekleştirilmekte ve hastalar birkaç saat izlendikten sonra taburculukları gerçekleştirilmektedir.Sorumlu Uzm.Dr. Hale ARKAN TUNA