T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Anestezi ve Reanimasyon


Anestezi ve Reanimasyon


 


TARİHÇE

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği 2007 yılında Doç.Dr. Nurten BAKAN yönetiminde faaliyet göstermeye başlamıştır.Günümüzde, onbir ameliyat odasında aylık ortalama 850 cerrahi girişim gerçekleştirilmektedir.Cerrahi girişim sonrası ve diğer kliniklerde yakın izlem ve tedavi gerektiren hastaların kabul edildiği 2009 ve 2015 yıllarında açılan 3. basamak toplam 19 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.

KLİNİĞİMİZİN UĞRAŞI ALANLARI
Kliniğimizin uzmanları genel olarak;ameliyathane,(merkez,göz ) iki erişkin yoğun bakım ünitesi ,anestezi polikliniği ve endoskopi ünitesinde  çalışmaktadırlar.Ayrıca yeni açılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Ameliyathanesi de açılmıştır.


Anestezi polikliniği
Bu polikliniğimizde bulunan anestezi doktorumuz,polikliniğe ameliyat randevusu alarak başvuran hastaların;klinik durumlarını  ve risk faktörlerini belirleyip,gerekli konsültasyonları yaparak,uygun laboratuar tetkiklerinin istenmesi sağlarlar.Hastaların ameliyat öncesi tamamlanır .

Ameliyathane

Daha önce anestezi polikliniğinde belirlenen hastalarla  acil cerrahi girişim gerektiren hastalara bölgesel ve genel anestezi yöntemleri uygulanmaktadır.  

Yoğun bakım ünitesi
19 yataklı ünitelerde cerrahi sonrası  anestezi ya da cerrahi komplikasyonlar nedeni ile yakından izlenmesi gereken hastalar ve acil servis ve diğer kliniklerde yoğun bakım takibi gereken hastalar izlenmekte ve tedavi edilmektedir.Yoğun bakım ünitesinde üst düzey monitör ve cihazlar bulunmakta olup, Uzman doktorlarımız ,Asistan Doktorlarımız, tecrübeli yoğunbakım hemşireleri ve personelleri çalışmaktadır. 
  

Anesteziyoloji ve Reanimasyon eğitiminin gerektirdiği görev ve sorumluluklar

Hastanın anestezi uygulaması öncesinde klinik durumunun belirlenerek anestezi yönteminin saptanması, hastanın anestezi yöntemi hakkında bilgilendirilerek,anestezi uygulanması sırasında  organ ve sistem fonksiyonlarının uygun koşullarda sürdürülmesi ve anestezi uygulaması sırasında ve sonrasında hastanın ağrı duymasını engellenmesi ve giderilmesidir.Hastanemizin Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması sebebiyle hastanemizde kliniğimizde bulunan  asistan hekimlerimize yönelik  genel cerrahi,  laparoskopik cerrahi, robotik cerrahi,genitoüriner ve sistoskopik cerrahi,kulak boğaz burun cerrahi girişimleri,obstetrik ve jinekolojik girişimler,beyin ve sinir cerrahi girişimleri,ortopedik cerrahi girişimler,oftalmik cerrahi girişimlerde uygulanacak anestezi yöntemleri,yoğun bakım ünitesinde hasta takibi için gerekli olan tıbbi bilgiler konusunda pratik ve teorik eğitim programları bulunmaktadır.

Ameliyat olacak hastalarımızın dikkatine

Hastalarımız ameliyattan önce doktorlarımızca iki kez görülmekte ilkinde poliklinikte değerlendirilen hasta ikinci kez ameliyattan bir gün önce yatağında görülerek ameliyata hazırlanmaktadır.Bunun için yapılan tetkik ve tedaviler incelenir, hastanın genel durumu değerlendirilir.Gerekirse heyecanınızı azaltan, rahatlatıcı veya anestezi uygulamasını kolaylaştıran ilaçlar verilir.

Lütfen

*Erişkin hastalar ameliyattan 6-8 saat önce,Çocuk hastalar 3- 6 saat önce hiçbirşey yemeyiniz ve içmeyiniz. Ameliyata aç olarak geliniz.

*Ameliyat olacağınız günden bir gün önce mutlaka vücut temizliğinizi yapınız.

*Ameliyat sabahında mutlaka traş olunuz.Dişlerinizi fırçalayınız, diş protezlerinizi çıkarınız.

*Ameliyat sabahında gözlük, saat, yüzük ve benzeri takılar ile metal eşyalarınız ve tırnaklarınızdaki ojeleri çıkartınız.     

ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON DOKTOR LİSTESİ

İDARİ SORUMLUSU:  UZM. DR. AYŞE DUYGU KAVAS

ANESTEZI VE REANIMASYON KLINIĞI EĞITIM SORUMLUSU

Doç.Dr. Ahmet AKYOL

 

UZ.DR. 

 HALİME AKÇA

UZ.DR.

 SEMRA VATAN YANIK

UZ.DR.

 MEHMET SALİM AKDEMİR

UZ.DR. 

 ZERRİN DEMİR

UZ.DR.

 RUKEN SARIKAYA

UZ.DR.

 SULTAN KAHRAMAN

UZ .DR.  PINAR YILDIRIM ÖZKAN

UZ.DR.

   BİRSEN YİĞİT ARSLAN

UZ.DR.

   MUSTAFA DENİZ DİNKÇİ

UZ.DR.

   AYŞE DUYGU KAVAS

UZ.DR.

   EBRU TARIKCI KILIÇ

UZ.DR.

   ZELİN TOPAÇ DOĞAN

UZ.DR.

   NİLÜFER ŞİMŞEK KIYANÇİÇEK

UZ.DR.

   GÜLŞEN BULUT KAYA

UZ.DR.

   PINAR YONCA YANLI ESİN

UZ.DR.

   ŞENAY GÖKSU 

UZ.DR.

   MEHMET ERDEM AKÇAY

UZ.DR.

   GÜLŞAH  KARAÖREN

 UZ.DR.AHU BAYSAL ÇİTİL 

 UZ.DR.AYŞE ŞALVARCI 

 UZ.DR.MEHTAP ÖZDEMİR 

 UZ.DR.MEZİYET ZELİHA GÜRLEK USTABAŞI 

 UZ.DR.ŞENAY PALIT EKİN  

 UZ.DR.ZELİHA TUNCEL 

 

ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON ASİSTAN DOKTOR LİSTESİ

 

ASİST.DR.

ÜMMÜ GÖKALP

ASİST.DR.

İREM DURMUŞ

ASİST.DR.

EGEMEN ATAĞ

ASİST.DR.

SELDA ÇELİK İLHAN

ASİST.DR.

NECMİ ONUR TAŞTAN

 ASİST.DR.SELİN KARAMAN

 ASİST.DR. ŞEYMA ER
 ASİST.DR. CEREN BAYINDIR
 ASİST.DR. DİCLE DERİ
 ASİST.DR. GÜLÇİN PİRİNÇÇİOĞLU
 ASİST.DR. ONUR GÜRSU
 ASİST.DR. RABİA YILMAZ
 ASİST.DR. TUĞBA UC