T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çocuk Gastroenterolojisi


Çocuk Gastroenteroloji


 


ÇOCUK GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜ:

Çocuk Gastroenteroloji Bölümümüz, Çocuklardaki sindirim sistemi, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının yanı sıra çocuk beslenmesi ve beslenme bozuklukları konularında da tanı, takip ve tedavi hizmeti vermekte olup, 2016 yılı verilerine göre yıllık 7547 poliklinik ve 445 endoskopi sayısıyla İstanbul’da büyük bir merkez olma yolunda ilerlemektedir. Diğer yandan Tıp Eğitimi konusunda, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bünyesinde eğitim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Kliniğimizde 2017 yılı itibariyle 1 Profesör, 1 Uzman, 1 Endoskopi hemşiresi, 1 sekreter ve 1 personel hizmet vermekte olup, yatırılan hastalar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde takip edilmektedir.

Kliniğin İlgilendiği Alanlar:

Endoskopi: Sindirim sistemiyle ilgili iç organların kamera içeren bir fiberoptik cihazla incelenmesi ve gereğinde tedavi edilmesi imkanı sunan girişimsel bir işlemdir. Üst gastrointestinal sistem (ağız, özofagus, mide, duodenum ve üst jejunum) üst endoskopi, yani özofagoskopi, gastroskopi ve duodenoskopi ile inceleneirken; alt gastrointestinal sistem (terminal ileum ve kolon) alt endoskopi yani kolonoskopi ile incelenir. Günümüzde bu işlemler aileler tarafından zor gibi görülse de bebeklere bile düşük bir risk oranıyla uygulanabilmektedir. 

Eğitim Sorumlusu

- Prof. Dr. Coşkun ÇELTİK 

Uzman Doktorumuz 

- Uzm. Dr. Nelgin GERENLİ 

Asistan Doktorlarımız 

As.Dr.TuğçeİbişYan Dal Asistan
As.Dr.DuyguSömen BayoğluYan Dal Asistan
As.Dr.EmineKocamazYan Dal Asistan
As.Dr.Işılİnan ErdoğanYan Dal Asistan
As.Dr.DuyguDoğan AktepeYan Dal Asistan