T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Göğüs Hastalıkları


Göğüs Hastalıkları


 


Kliniğimizde Astım, KOAH, Solunum Sistemi Enfeksiyonları, Uyku Bozuklukları, Allerjik Hastalıklar ve Sigara (Nikotin) bağımlılığı yoğunlukta olmak üzere diğer Solunum Sistemi Hastalıkları ile ilgili tedavi edici ve koruyucu hizmetler verilmektedir. Polikliniğimizde muayene ettiğimiz ve servisimizde yatırdığımız hastalıklardan Dünya Sağlık Örgütünce tüm dünyada en sık rastlanan ölüm nedenleri arasında kalp-damar hastalıkları, zatürre ve AIDS’ten sonra 4. sırada yer alan KOAH, biz uzmanlarca “sinsi bir tehlike” olarak tanımlanmaktadır. KOAH' ın 20 yıl içinde en çok ölüme yol açan üç hastalıktan biri olacağı ve bu hastalıktan yılda 8 milyondan fazla kişinin öleceği tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütünce 2020 yılında 3. sıraya yerleşeceği öngörülmektedir. Yine ülkemizde yapılan araştırmalarda nüfusun % 5’inin Astım hastası olduğu ortaya çıkmıştır.

Dünya Sağlık Örgütünce tüm dünyada her yıl yeni teşhis konan kanser hastalarının %12.8’i akciğer kanserli hastalardır ve bu oran her yıl % 3 artmaktadır. Tüm dünyada bir yılda, kanser nedeniyle hayatını kaybeden insanların %17.8 ’i akciğer kanseridir,Kanser ölüm nedenleri arasında 1. sırada yer almaktadır.

Bu veriler solunum hastalıklarının ülkemizde ve dünya genelinde ne kadar yaygın olduğu ve önemle üzerinde durulması gerektiğini göstermektedir

Akciğerler beden sağlığımızın bütünlüğü ve yaşamın devamı için en önemli organlardır. Her canlı rahat nefes alabilmeyi yaşamı sürdürmekle eş tutar. Sağlıklı beden ve ruh sağlığı, sağlıklı akciğerlere sahip olmakla mümkündür. Artan sigara kullanımı ve çevre kirliliği ile birlikte solunum hastalıkları hızla artmakta, solunum hastalıkları önemli bir toplum sağlığı sorunu oluşturmaya devam etmektedir.

Uyku Apne Sendromu (uykuda solunum durması) son yıllarda tanınmaya başlanan, sık görülen, kalp yetmezliği, felç ve ani ölüm gibi ciddi sonuçlara yolaçabilen önemli bir hastalıktır. Kliniğimizde uyku laboratuvarında tüm gece uyku kaydı yapılarak başta uyku apne sendromu olmak üzere çeşitli uyku hastalıklarının tanısı ve tedavisi yapılabilmektedir.

Sigara (nikotin) bağımlılığı artık bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin %5'i kendiliğinden bırakabilmekte, %95'i ise tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Sağlık bakanlığı onaylı sigara bırakma polikliniğimizde hastalarımıza danışmanlık hizmeti verilmekte ve sigarayı bırakmaları için tedavileri düzenlenmektedir.

Kliniğimiz bu hastalıkların önlenmesi iyileştirilmesi veya hafifletilmesi amacıyla halkımıza hizmet vermeyi amaçlamaktadır.Göğüs hastalıkları kliniğimiz (yataklı bölüm) zemin katta olup, polikliniğimiz ise -0''inci katta  hizmet vermektedir.

Servisimiz 9 yataklı olup, hastalarımıza yatak tedavi hizmeti burada sağlanmaktadır. Hastane polikliniklerimizde ise günde ortalama 150 hastaya hizmet verilmektedir, aynı zamanda Mustafa Kemal ve Alemdağ Hastanesinde Poliklinik hizmeti vermekteyiz.  Kliniğimizde ayrıca solunum fonksiyon testleri, allerji testleri, sigara bırakma polikliniği ve uyku testi yapılmakta olup en kısa zamanda bronkoskopi laboratuvarı kurulacaktır. Kliniğimiz, hastanemizin açıldığı Ekim 2002 tarihinden beri hizmet vermektedir.Kliniğimizde 6 Uzman Doktor, 2 Hemşire, 2 Sekreter,  ayrıca yardımcı personel görev yapmaktadır. Halkımıza servis, poliklinik, konsültasyon, ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

Eğitim Görevlileri    

- Uzm.Dr.SEDEF KAYA  (İDARİ SORUMLU)

Uzman Doktorlarımız          

  

UZ.DR.ŞEYMA BAŞLILAR
UZ.DR.NUR ERİK